Gästande grupper på ”Folkmusik på Värstaborg”

2000                   
2000-11-17       Bäsk

2001                   
2001-01-19       Filur

2001-03-16       Ulrika Bodén – Viskurs

2001-03-17       Ulrika Bodén, Niklas Rosvall & Jens Engelbrecht

2001-04-21       Magnus Samuelsson

2001-09-08       Björn Ståbi o Salmo Sahlin

2001-11-17        Fredril Lindh och Urban Andersson

2002        
2002-02-01       Ulf o Mats Andersson, Beret Bertilsdotter

2002-03-08       Triakel

2002-04-13       Goffar

2002-09-14       Wallmans Polskekvartett

2002-10-19       Råmantik

2002-11-09       Quilty

2002-11-23       Djursvallens Spelmän

2002-12-05       Göran Månsson

2003                   
2003-01-25       Thomas von Wachenfeldt med De Tre Felen

2003-02-15       Westinska Kapellet

2003-03-30       Frispel

2003-03-08       Nordanstigs Spelmanslag

2003-09-03       Tre töser

2003-10-24       Njurunda Spelmanslag

2003-10-25       Ulf o Mats Andersson och Beret Bertilsdotter

2003-11-22       Jord

2004                   
2004-01-23       Månsson o Lindvall

2004-02-14       Wallmans Polskekvartett

2004-03-04       Anders Linder och Kerstin Wikström

2004-03-06       Westlings Spelmän

2004-04-03       Bäsk

2004-09-25       Wallmans Polskekvartett

2004-09-27       Kanariefågeln med Trillo-Ti

2004-10-15       Njurunda Spelmanslag

2004-11-13       Harv

2004-12-04       Ulf, Mats och Nils Andersson

2005                   
2005-02-19       En dag med trollen

2005-03-19       ZOOT

2005-04-10       Svart Kaffe

2005-05-21       Westlings Spelmän

2005-09-17       Njurunda Spelmanslag

2005-10-15       Jord

2005-11-12       Trio WWG

2006                   
2006-02-04       Ulf, Mats o Nils Andersson

2006-03-19       Thomas Andersson

2006-04-22       Wallmans Polskekvartett

2006-09-16       Westlings Spelmän

2006-10-07       Ljunglöfs Kapell

2006-11-18       Tomas Söderlund o Kjell-Åke Eriksson

2007                   
2007-02-17       Ulf, Mats o Nils Andersson

2007-03-17       Anders Eriksson o Håkan Ohlsson

2007-04-14       Bollnäsbygdens Spelmanslag

2007-09-15       SmåVittra

2007-10-20       Wallmans Polskekvartett

2007-11-17       Gun-Britt å dom + Kulturskolans Spelmanslag

2008                   
2008-02-09       Westlings Spelmän

2008-03-14       Jord

2008-04-19       Gillesdanser och Enar Albertsson

2008-09-20       Anders Eriksson med familj + Ovikens Spelmanslag

2008-10-18       Mats Ottesen

2008-11-22       Grenselaget

2009                   
2009-02-17       Pär Sörman

2009-03-28       Ulf, Mats o Nils Andersson + Beret Bertilsdotter

2009-04-25       Gillesdanser och Enar Albertsson

2009-09-19       Endes

2009-10-10       Greger Ottosson

2009-10-17       Thomas o Marit Westling

2009-11-21       Äntligen tillsammans – Tomas Söderlund, Körven mfl

2010                   
2010-02-20       Westlings Spelmän

2010-03-20       Diddlers

2010-04-24       Grenselaget

2010-05-08       Kung Lir

2010-09-16       Pär Sörman

2010-10-16       Rana Tre + Gun-Britt å dom

2010-11-20       Tre ögon i bäcken

2011                   
2011-02-26       Westlings Spelmän, Tomas Söderlund, Thomas von Wachenfeldt

2011-03-19       Ulf o Mats Andersson

2011-04-14       Hazelius o Hedin

2011-09-17       Wallmans Polskekvartett

2011-10-15       Garizim

2011-11-19       Emma, Daniel och Niklas

2012                   
2012-02-17       Dag Westling

2012-02-25       Thomas o Marit Westling

2012-03-24       Tomas Söderlund + Njurunda spelmanslag

2012-04-28       Ulf, Mats o Nils Andersson

2012-09-22       Puma & Tomas

2012-10-20       Kjell-Erik Eriksson + Gun-Britt å Dom

2012-11-24       Trio Kap och Scendraget

2012-12-15       Ulrika Bodén med vänner

2013                   
2013-02-23       Monica Söderberg

2013-03-23       Klintetten     

2013-09-21       Thore Härdelin + Njurunda Spelmanslag

2013-10-26       Virtanens Trippel & Dans + Trio Kap

2013-12-07       Swings Spelstuga

2014

2014-03-15       Ulf och Mats

2014-04-12       Westlings spelmän

2014-05-10       Äntligen tillsammans

2014-09-20       Skäggmanslaget

2014-10-04       Ahlberg, Ek och Roswall

2014-10-25       Christer Lindmark med döttrar

2014-11-22       Gun-Britt och dom

2015

2015-02-21       Anders Hällström och Kristina Bergström

2015-03-21       Kongero + Mittlåt

2015-04-25       Offerdals Spelmanslag

2015-04-25       Ina Cyrus och Einar Olav Larsen, danskurs

2015-09-19       Knapp Kôllor

2015-10-24       Dag Westling och Maria Misgeld

2015-11-28       Folkmusikduon Algot,
Skönborgs Folkdanslag, Njurunda Spelmanslag

2016
2016-02-20       O`torgs Kajsa Abrahamsson och Håkan Lidèn

2016-03-19       Tony Wrethling

2016-09-03       Bjäran

2016-09-17       Ulf och Mats Andersson

2016-10-22       Ljunglöfs Kapell

2016-11-26       Thuva Härdelin o Kristina Bergström, Njurunda Spelmanslag

2017
2017-02-18       Tomas Söderlund & Thomas von Wachenfeldt

2017-03-25       Hela Familjen, GunBritt å dom

2017-04-22       Låta Myttje

2017-09-23       Ulf, Mats o Nils Andersson

2017-10-15       Dag Westling

2017-10-20      Norr Om Stockholm

2017-11-25       TRIO-CAP XL

2018
17 feb              Tre Ögon i Bäcken

17 mars            Tomas Söderlund ”Nystämt”, Njurunda Spelmanslag

21 april             Ahlberg, Ek & Roswall

5 maj                Reidar Aksnes Orkester